-

https://drive.google.com/file/d/1ow9A7P1O_jm04L2msWu0zeXXlgdSPyQv/view?usp=sharing

Денят на народните будители е празник, който ни връща към корените на българския дух и ни напомня за силата на знанието, словото и просветата. Това е ден, в който се прекланяме пред онези, които със своя труд, слово и пример са пробуждали националното самосъзнание и любовта към България.

За първи път в СУ „Христо Ботев“ прозвуча песента „Народните будители“ по музика и текст на Петя Карабакалова и клавирен аранжимент на Мариела Христова-Манолова. Изпълнението беше представено от талантливите ученици Диметра, Ина, Петра и Саня от 5. „а“ клас, както и Александра и Симона от 5. „в“ клас. Видеозаснемането бе дело на Георги Колев от 5. „а“ клас, а видеомонтажът – на Неделина Кожухарова.

Петокласниците, с преподавател Стела Башева, отбелязаха празника по забавен и интерактивен начин. Денят премина под знака на знанието, вдъхновението и признателността към онези личности, които с делото си са запалили искрата на просветата и духа в българския народ. С интерес и ентусиазъм учениците се включиха в интерактивната игра – quiz „Народни будители“, в която премериха сили и знания с ученици от цялата страна.

Ученици от 9. и 10. клас на допълнителна подкрепа, с ръководител Веселина Панайотова, също се включиха в инициативите, като изработиха красиви табла, посветени на българските будители.

Празникът се превърна в истинско тържество на духа – изпълнен с усмивки, емоции и гордост, че сме наследници на велики хора, които със слово, песен и знание осветяват пътя на поколенията.