На 19 февруари 2026 година се навършват 153 години от обесването на Васил Левски.
Дата тежка. Тиха. И все така жива.
Учениците от 10.б, 8.б, 8.а, 6.а и 6.в клас на СУ „Христо Ботев“ отбелязаха годишнината с почит, внимание и сърце. Десетокласниците и осмокласниците подготвиха запис, посветен на живота, делото и нравствената мисия на Апостола на свободата. Те припомниха пътя на Дякона – от Карлово до безсмъртието. Говориха за комитетската мрежа, за мечтата му за чиста и свята република. За свободата като отговорност, не като лозунг.
Видеообработката на материала е дело на Кристиан Сотиров от 12.б клас, който придаде завършеност и професионално звучене на ученическата инициатива.
Шестокласниците избраха силата на поезията. В един глас прозвуча елегията „Обесването на Васил Левски“ от Христо Ботев.
Текст тежък. Болезнен. Истинен.
Когато детските гласове изричат „О, майко моя, родино мила…“, думите престават да бъдат просто литературен факт. Те стават памет. И урок по достойнство.
Да говориш за Левски днес означава да се питаш дали си готов да бъдеш честен, смел и отговорен. Нашите ученици показаха, че този въпрос не им е чужд.
Поклон пред Апостола.
Поклон пред идеала.









